Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Térkövek karbantartása

Térkövek karbantartása
Mire kell ügyelni a térkövek karbantartásánál? Impregnálással kezdődik a védelem és alkalmazhatunk fizikai és kémiai tisztítást is. Időnként pedig a fugapótlásra is oda kell figyelni, hogy megakadályozzuk a térkövek elmozdulását, süllyedését. 

Térkövezett felületek karbantartása

Ha kiválasztottuk a számtalan térkő közül a számunkra legmegfelelőbb méretű, minőségű és árnyalatú burkolatot, akkor már csak a karbantartásra kell odafigyelni, ezt viszont a lehető legrendszeresebben. Számos környezeti hatás érheti a térkövek felületét (eső, hó, szerves hulladék, kövek közti gyomosodás, stb.), amely ellen sokszor csupán néhány perces odafigyeléssel is hatékonyan védekezhetünk. Ha betartunk néhány jó tanácsot, akkor a térkövezett felület nemcsak funkciójában, hanem megjelenésében is hosszan tartós lesz.

Általánosságban elmondható, hogy a térkőburkolat tisztítására csak olyan eszköz használható, amely nem sérti meg a felületet, és csak olyan – lehetőség szerint környezetbarát – tisztítószer alkalmas, amely a beton alkotóelemeivel nem lép reakcióba.

A megelőzéssel kezdődik a védelem - Impregnálás

A karbantartási feladatot nagyban megkönnyíti a megelőzés. Az impregnáló- és bevonószer kiváló vízlepergést biztosít, segítségével megakadályozható, hogy a kiömlött színes folyadék (üdítő, kávé, vörösbor), esetleg olaj vagy zsiradék rövid idő alatt beivódjon a betonba. Amellett, hogy ennek használatával a karbantartás folyamata egyszerűbb lesz, elkerülhető, hogy a szennyeződés letisztíthatatlan foltot hagyjon maga után. Az impregnálásnak köszönhetően a kövek általában hosszan megőrzik árnyalatukat, amely leginkább a színes és mosott árnyalatú köveknél lehet fontos. Az impregnálást érdemes már a lerakáskor elvégezni, majd később a gyártó által megadott időszakonként megismételni.

Fizikai tisztítás – a cirokseprűtől a nagynyomású mosókig

A tisztasági seprés segít a legtöbbet a burkolat megóvásában. Hetente többször egy gyors sepréssel eltávolítható a por, a szél által odahordott vagy lehullott falevelek. Egyes növények igen magas csersavtartalommal vagy színanyaggal rendelkeznek, amelyek könnyen megszínezhetik a burkolatot. Minél világosabb és egyöntetűbb a térkövezett felület, annál feltűnőbb lesz rajta bármilyen folt, elég csak a fákról lehullott gyümölcsökre (meggy, barack) vagy a dió levelére gondolni. Ha az ilyen szerves szennyező anyagokat a lehető legrövidebb időn belül eltávolítjuk, már sokat segítünk magunkon. A térkövekre kézi gyökér- vagy gépi forgókefék és nagynyomású mosók is alkalmazhatók. Ha nincs nehezen eltávolítható, vízben nem oldódó, erős szennyeződés, akkor elegendő tiszta vizet használni, amely nemcsak a pénztárcát, hanem a környezetet is kíméli.

Kémai tisztítás – oldószerek, savak, lúgok

Míg a por egy egyszerű sepréssel, az autógumi-nyom a nagynyomású mosóval eltávolítható, vannak olyan szennyeződések, amelyekhez kénytelenek vagyunk vegyszert használni. Az autófeljáróra cseppenő olaj már csak vegyszeres kezeléssel tüntethető el.

Számtalan térkőtisztító szer van kereskedelmi forgalomban, ám egyvalami minden alkalmazott vegyszernél azonos: a használat előtt az első lépés a használati útmutató elolvasása legyen, és a védőszemüveg, védőkesztyű használatát komolyan kell venni. A tisztítási próbát mindig az erre a célra félrerakott tartalékkövön végezzük el, vagy ha ilyen nem áll a rendelkezésünkre, akkor a térkövezett felület félreeső részén teszteljünk. Erősen szennyezett térkövön a tisztítást többször egymás után is el kell végezni.

Gyomok eltávolítása

Ha a térkövek közti hézagba besöpört fugázó homokban megjelennek a gyomnövények vagy a moha, azt érdemes folyamatosan eltávolítani. Erre a gyomírtószer helyett sokszor elég egy kés, vagy ha hosszabbra nőtt, kézzel is kitéphetjük. Hatékony lehet a hőlégfúvó használata is, amely a kőben nem tesz kárt, de növény sejtjei már sérülnek. Nagyobb felületen a gyomok eltávolítása már embert próbáló feladat lehet, de lehetőség szerint akkor is hagyjuk utolsó választasi lehetőségként a gyomírtók használatát, illetve előzzük meg a problémát olyan fuga használatával, amelynél minimális esély lesz a gyomosodásra.

Fugapótlás és sérült elemek

A felszíni tisztítás mellett a legfontosabb karbantartás a burkolóelemek közötti hézagot kitöltő anyag pótlása, amely lehet kvarchomok, bitumenes homok, cementes vízzáró hézagkitöltő anyag, polimerhomok vagy éppen baggeres homok. A nagyobb zivatarok és a felület tisztítása során kimosódó fugaanyagnak fontos szerepe van a térkövek elmozdulásának megakadályozásában, így annak ellenőrzését – a fugaanyag típusától függően – időszakonként végezzük el. Hasonló a helyzet az esetleg kimozduló támasztószegély javításával és a megsérült, eltört kövekkel kapcsolatban is, igaz, mindezekre igen ritkán kerülhet csak sor a magas minőségű térkövekkel gondosan megépített burkolatok esetében, de a nem túl vonzó látvány mellett már csak balesetvédelmi szempontok miatt is érdemes a sérült elem mihamarabbi cseréje mellett dönteni.